Tibetský teriér

16. listopadu 2011

Je středně veliký, dlouhosrstý, velmi atraktivní, temperamentní a společenský pejsek. Pro svoji výjimečnou povahu a snadnou péči je vyhledávaným společníkem pro lidi, kteří mají zájem o přírodní typ psa s ideální velikostí. Je vhodný do bytu, a proto si ve světě získal velkou oblibu. V Čechách je dosud plemenem málopočetným, ale postupně si i u nás začíná získávat velkou oblibu a rodina příznivců tibeťáků je rok od roku větší. Je to pes odolný, vše co na něm příroda stvořila pro přežití v jeho domovině Tibetu není pro nic za nic. Například dlouhá srst v obličejové části ho měla chránit před písečnými bouřemi či ostrým slunečním svitem. Elegantní osrstěný ocásek nesený hrdě nad hřbetem zahřívá citlivou ledvinovou partii. Jeho dvojí srst jej chrání jak před zimou tak před horkem a vodou (krycí srst vodu odpuzuje a chvíli trvá, než se promočí). Je temperamentní, vytrvalý a odvážný. Miluje pohyb a kontakt se svojí smečkou, kterou ochotně doprovází při jakékoli činnosti, ať už při pobytech v přírodě, na horských túrách, tak při běžném životě ve městě. Je ideálním společníkem rodinám s dětmi či starším lidem. Má velké srdce a je ochoten vždy rozdávat radost, pohodu a štěstí, nikdy nemá špatnou náladu. Tibeťani tyto pejsky nazývají "malí lidé" a kdo měl tu čest s tibeťákem žít, potvrdí, že toto označení opravdu sedne. Je velmi vnímavý, jeho výchova musí být důsledná a spravedlivá. Je inteligentní a má výbornou paměť, někdy je poněkud samostatnější. K cizím lidem si zachovává odstup. Je výborným hlídačem, nebezpečí ohlásí, ale nenapadne. Dobře vychází i s ostatními domácími mazlíčky a také s jinými plemeny psů.

totes gebirge

Standart F.C.I.

16. listopadu 2011

CELKOVÝ VZHLED : Statný, středně velký, dlouhosrstý, celkově kvadratického formátu, rozhodný výraz.

CHARAKTER : Živý, dobré povahy. Věrný společník, pes s mnoha příjemnými zvyky.

TEMPERAMENT : extrovertní, ostražitý a odvážný, ani divoký, ani rvavý. Zdrženlivý k neznámým lidem.

HLAVA A LEBKA : Lebka střední délky, ani široká, ani hrubá, lehce se od uší k očím zužuje, není kopulovitá, ani zcela plochá mezi ušima. Jařmové oboluky mířně klenuté, ale nesmí být příliš vyboulené. Znatelný stop v linii očí, ale ne přehnaný. Silný čenich, dobře vyvinutá spodní čelist. Délka od oka ke špičce nosu odpovídá délce od oka k základně lebky. Nos černý. Hlava dobře kryta dlouhou sratí, padající dopředu přes oči. Spodní čelist má malý, ne přehnaně bohatý vous.

OČI : Velké, kulaté, ani vystouplé, ani zapadlé, posazené dosti daleko od sebe, tmavě hnědé. Okraje víček černé.

UŠI : Zavěšené, nepříliš přilehlé k hlavě, tvaru V, nepříliš velké, silně osrstěné.

TLAMA : Nůžkový nebo obrácený nůžkový skus. Řezáky jsou v jemné křivce, vyrovnané a posazené kolmo k čelisti.

PŘEDNÍ KONČETINY : Silně vystavěné. Ramena dobře posazena, nohy rovné a paralelní, záprstí mírně šikmá.

TRUP : Dobře osvalený, kompaktní, statný. Délka od špičky lopatky ke kořeni ocasu se rovná kohoutkové výšce. Dobře klenutá žebra. Hřbet nad žebry rovný, bedra krátká, zlehka klenutá, kříž rovný.

ZADNÍ KONČETINY : Silně vystavěné, kolena dobře skloněná, hlezna nízko nasazená.

TLAPY : Velké, kulaté, silně vystavěné se srstí mezi prsty a polštářky. Pevně stojí na polštářscích tlapek. Tlapky nesmějí být vyklenuté.

OCAS : Středně dlouhý, posazený dosti vysoko a nesený ve veselém kroužku nad hřebetem. Velmi dobře osrstěný. Háček těsně u špičky se často vyskytuje a je přípustný.

POHYB : Hladký, dobré rozpětí, mohutný odraz. Při chůzi nebo klusu zadní nohy sledují dráhu, ani uvnitř, ani vně předních nohou.

OSRSTĚNÍ : Dvojí srst. Podsada jemná a vlněná. Kvalitní krycí srst, jemná, ale ne hedvábná, ani vlněná, dlouhá, buď rovná, nebo vlnitá, ale ne kudrnatá.

BARVA : Bílá, zlatá, krémová, šedá nebo kouřová, černá, vícebarevná a tříbarevná, v podstatě jsou přípustné všechny barvy, kromě čokoládové, nebo játrové.

VELIKOST : Výška v kohoutku: psi 35,6 - 40,6 cm (14 - 16 palců), feny o něco menší.

VADY : Každá odchylka od předcházejících bodů musí být považována za vadu. Vážnost se kterou má být vada posuzována, má odpovídat stupni závažnosti.

POZNÁMKA : Samci mají mít dvě zjevně normální varlata, úplně sestouplá do šourku.

Moravský kras