Štěňátka

Update 25.5.2017

"A" vrh * 18. 4. 2012

"B" vrh * 21.3.2017

Prcci už jsou v novým domovech a tak nám nezbývá než jim s mámou Dorjee a sestřičkou Barmi popřát krásný život a spousty šťastných chvil s novými majitely!

Hrdá maminka: Dorjee (Telephleyi Bitang Evelin)
Hrdý otec: Gyan (Snying Rje Che Ba Gya Nyes)

Gyan mě zaujal jednak svým aktivním životem - též doprovází své majitele na horské tůry a jednak svým rodokmenem - jeho dědeček Gyantso pochází přímo z Tibetu. Už před nějakou dobou jsem narazila na stránky Native tibetanterrier a myšlenka importovaným tibeťáčků přímo z Tibetu se mi velmi zalíbila. Proto jsem nesmírně šťastná, že prcci mají jednoho takového v rodokmenu.

rodice

pedigree)

25.5. Vstříc novým světům

Dva měsíce uplynuly jako voda a tak už se smečka pomalu ale jistě rozprchá do nových domovů. Dobře že nám tu bude dělat společnost naše Barmé, tak tu nebude takové prázdno a věřím, že mamku (i nás) dostatečně zaměstná, aby netesknila. O víkendu jsme ještě absolvovali se zmenšenou smečkou pár výletů a někteří si zkusili i trošku zaplavat. Na výletech už zvládají ujít docela kus a ten pohled, jak všichni ťapou za mamkou je prostě k nezaplacení.

Husičky

16.5. Odvážné krůčky ve světě

O víkendu jsme si užili opět spoustu zábavy. Seznámili jsme se s psí tetou, pod bedlivým dohledem naší maminky Dorjee - video najdete na konci tohoto alba, spolu s dalšími videi:

B_litter_-_first_adventures

Také jsme absolvovali pár menších procházek, seznamovali se s další psí tetou a také celá smečka vyrazila s páníčky pod skály, kde jsme se cítili jako doma a řádili jak draci. No a teď už se pomalu začínáme loučit se smečkou a začíná odchod do nových domovů

Jeskyně!

8. 5. První výlety!

Tak jsme zvládli první krůčky ve velkém světě. Během volných dní jsme se vydali na několik "menších" výletů. Zkusili jsme si tak delší cestu autem i následování maminy a páníčků mimo náš dosavadní svět. Také jsme se seznámili s rozličním prostředím jako je les, louka, cesta, anebo lezecká stěna. Tomu všemu ale předcházela jedna moc ošklivá věc - očkování a čipovaní - prej pro naše dobro, přitom to ale vůbec příjemné nebylo. Ještě, že snadno zapomínáme a o 5 minut pozděj už jsme si vesele zase hráli.

Výlet!

3. 5. Objevujeme svět!

Počasí se nám konečně umoudřilo a tak můžeme objevovat krásy venkovního světa! A také nás byl navštívit náš tatínek až se Slovinska a tak byla celá rodinka úplně pohromadě :-). A my u toho řádili a řádili, už se umíme přetahovat, nahánět mamku a taky okusovat vše, co nám přijde do tlamičky. Včetně takové psí plenky, což se paničce moc nelíbilo.

Venku!

26. 4. B vrh v plné kráse!

Čas letí a tak už jsme vyrostli v krásné pejsky. Máme 5 týdnů a už zvládáme hravě žrát z misky, hrát si a cupovat naši maminu a paničku. Taky už se celkem obstojně trefujeme na psí plínku. Máme za sebou i stříhání drápků, odčervení no a taky socializaci s tlupou dětí (ta nás pěkně utahala, všichni jsme pak spali jak zabití, včetně maminy a paničky).

Tady máte naše souhrnné fotky: B vrh

A tady jsme pro vás nafocení a seřazení (kliknutím na fotky se dostanete na naše jednotlivá alba):

Slečny:

Bahika

Bapu

Barmé

Kluci:

Bairo

Bar-gzu

Bonpo

Buddha

16. 4. Hrajeme si!

Tak už jsme pěkne povyrostli a už si začínáme hrát.Nejdříve takové nesmělé náznaky, no a teď už čile okusujeme sourozence, maminku či vlastní tlapky. Aby taky ne, když už se nám začínají klubat zoubky!

Hrajeme si!

Taky jsme zvládli první cestu autem na takovou velkou zelenou plochu (zahrada) a tam zkusili poprvé jak tráva studí do tlapek. Bohužel ale byla docela zima a tak to na žádné velké řádění nebylo.

Venku!

No a doma už začínáme podnikat první výpady mimo náš svět - rozuměj porodní bednu. Třeba taková mámina miska se musí pořádně prozkoumat!

Mámina miska

9. 4. Rosteme jako z vody! No teda vlastně z mléka!

Za chvíli budeme mít 3 týdny a tak už se z nás pomalu ale jistě stávají pejskové. Už koukáme na svět, bloumáme po pelíšku, začínáme si spolu hrát a už zkoušíme i venčení na plínku - panička ji chytře dala na nejbližší kout k východu z pelechu a tak se prej docela trefujem.

Taky jsme zvládli první odčervení - fůůůůj a první stříhání drápků - mistrně jsme vždy kamuflovali, že spíme, a jak panička začla stříhat, hned jsme sebou začli šít aby to neměla lehké.

No a teď čerstvě jsme zkusili první krmení, masíčko, no to byla mňamka! Jen je divný, že se to nedá sát, jako mlíčko od maminky. Nakonec jsme ale přišli na to co s tím.

A ti největší hamouni z nás si do misky rovnou lehli!
Krmíme se!

1.4. 2017 - Jména.

Panička pro nás vymyslela jména, chvíli to zabralo, jelikož samozřejmě jako správní Tibeťánci budeme mít tibetská jména. A tady jsou:

  • Bairo – Tibetský překladatel a mnich
  • Bar-gzu – usmiřovatel, udobřovatel
  • Bonpo – šaman u starodávné Tibetské víry
  • Buddha - :-)
  • Bahika – Tibetské slovo pro ptactvo
  • Barmé – nepřerušený, nekončící
  • Bapu – mýtická bytost mezi nebem a zemí, jež pomáhá lidem

A takhle vypadáme, když se dobře napapáme:
Spanek

26.3. 2017 - Probíhalo focení a tak v albu přibylo pár dalších fotek.

Mamina ochotně zapózovala i s prcky a tak jsme mohli zachytit, jak se krmí a jak čile lezou po mamince - Dorjee je tedy správná Bouldermatka (v lezeckém slangu poduška používaná při specifické formě lezení - boulderingu).

Bouldermatka

22.3. 2017 - Jsme na světě - 3 holky a 4 kluci!!! :-)

first day

2.3. Bříško

Termín porodu se blíží a tak se nám Dorjee začíná pořádně zakulacovat :-)

brisko

20.2. Ultrazvuk

Ultrazvuk nám potvrdil, že Dorjee čeká prcky! Nyní jen nezbývá, než držet palce, a poctivě se o naši nastávající maminku starat.

sweet couple

19.1. Námluvy

V lednu jsme se s Dorjee vydali do Slovinska za sympatickým tibeťákem Gyanem (Snying Rje Che Ba Gya Nyes)

Setkání proběhlo velmi úspěšně, Dorjee a Gyan si hned padli do noty - první rande se uskutečnilo již měsíc dopředu při naší cestě skrz Slovinsko.a tak se snad můžeme těšit na to, že se na konci března prcci vykutálí na svět

sweet couple